Skip to main content

NEWS

Premiery płytowe 17.03.2023

17-03-2023

AUTOR: Aleksander Braun


Proletaryat – Ząb Za Ząb
Wydawnictwo Menago

Legendarna grupa Proletaryat wraca po kilkuletniej przerwie, z nowym materiałem, zawierającym dziewięć autorskich kompozycji. Fanów zespołu na pewno ucieszy fakt, że Proletaryat wciąż trzyma się swojego charakterystycznego stylu, łącząc na albumie „Ząb za ząb” mocne riffy z refleksyjnymi tekstami. Kolejna płyta Proletaryatu budzi nadzieje na pozytywny odbiór ze strony fanów i krytyków, a także potwierdza, że zespół nadal jest aktywny i twórczy w swoim charakterystycznym stylu. Płytę promuje utwór „Nie damy się”.

U2 – Songs of Surrender
Universal Music Group

Sesje nagraniowe do „Songs Of Surrender” odbyły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Kuratorem całej kolekcji jest The Edge. Na wydawnictwie U2 powraca do najbardziej uwielbianych piosenek ze swojego dorobku. W trakcie ponad 40-letniej kariery, legendarny zespół nagrał takie hity jak „With Or Without You”, „One”, „Beautiful Day” czy „Sunday Bloody Sunday”. Każdy utwór został nagrany w nowej aranżacji, a niektóre z nich otrzymały nawet nowy tekst.

Pola Rise – Hikikomori
Warner Music Group

Album „Hikikomori” to reakcja Poli Rise na wszechobecną presję sukcesu i niekończącą się w dzisiejszym świecie rywalizację. Na płytę składa się 12 kompozycji autorstwa Poli oraz Rafała Olewnickiego. Za produkcję muzyczną odpowiada ceniony producent muzyczny Marcin Bors (Nosowska, Mrozu, Sarsa, Myslovitz, Brodka). Po świetnie przyjętym debiutanckim albumie „Anywhere But Here” w 2018 roku, przyszła kolej na płytę zaśpiewaną w całości w języku polskim. To połączenie nowoczesnych brzmień i elektroniki, gdzie nie brakuje nowoczesnych rozwiązań. Płyta jest częścią wielowymiarowego konceptu, na który składa się również książka, seria teledysków oraz audiowizualna wystawa metaverse.

Ralph Alessi Quartet – It’s Always Now
ECM Records

Czwarty album Ralpha Alessiego jako lidera w wytwórni ECM Records jest następstwem serii albumów, które spotkały się bardzo pozytywnymi reakcjami mediów – od The New York Times po The Guardian. Ten ostatni wychwalał poprzednie nagranie Ralpha – Imaginary Friends (2019) – za „elegancką równowagę zabawnych, oryginalnych kompozycji i wdzięcznych improwizacji” i ogłosił, że jest to „jego najlepszy dotychczasowy album”. „It’s Always Now” jest nowym pretendentem do tego tytułu. Unikalne brzmienie Alessiego jest jak zawsze, uzupełnione świetnym składem kwartetu – pianista Florian Weber, Bänz Oester na basie i perkusista Gerry Hemingway – który porusza się po swingujących kompozycjach trębacza jakby miał szósty zmysł.

Julian Lage – The Layers
Blue Note

Wirtuoz gitary Julian Lage wydaje „The Layers”, kompilację utworów towarzyszących albumowi „View With A Room” z 2022 roku. Nowa płyta zawiera sześć oryginalnych kompozycji nagranych podczas tych samych sesji, podczas których Lage odkrywał nowe możliwości aranżacyjne, wzbogacając swoje trio (basistę Jorge Roedera i perkusistę Dave’a Kinga) o ikonę gitary Billa Frisella. „The Layers jest tak naprawdę prequelem do View With A Room”, wyjaśnia Lage. „Posiada wszystkie muzyczne zalążki, które wyrosły na to, co uważam za podstawy albumu View With A Room, czyli duet z Billem, duet z Jorgem, bardziej ekspansywne komponowanie oraz niesamowitą rytmiczną i aranżacyjną wrażliwość Dave’a i Jorge’a.

Bobo Stenson Trio – Sphere
ECM Records

Zdolność Bobo Stensona do przekraczania granic repertuarowych stała się znakiem rozpoznawczym grupy. Na najnowszym krążku Sphere, wytyczając równie subtelną, co specyficzną ścieżkę, przez kompozycje własne i utwory wywodzące się od twórców skandynawskich, ta wybitna grupa udowadnia, że istnieje między muzykami prawdziwa chemia. Tutaj muzyczne zasady współistnieją w unikalnej mieszance, którą szwedzki pianista wypracował, rozwinął i udoskonalił przez dziesięciolecia współpracy z ECM i Manfredem Eicherem, który, jak mówi Stenson , „wydobywa najlepsze cechy muzyków”.

Theory Of A Deadman – Dinosaur
Roadruner Records

Utworzony w 2001 roku zespół tworzy muzykę, na którą wpływ mają różne style. W piosenkach kwartetu słychać wpływy grunge’u i muzyki country. Ósmy studyjny album został wydany tradycyjnie w wytwórni Roadrunner. Album, który jest powrotem do klasycznego brzmienia Theory Of The Deadman, został wyprodukowany przez Martina Terefe (m.in. Jason Mraz czy YUNGBLUD).

Sandrayati – Safe Ground
Decca

Matka Sandrayati jest Filipinką, a ojciec Amerykaninem. Wychowała się na wyspach Jawa i Bali i dorastała w otoczeniu muzyki. Oboje rodzice zajmowali się ochroną praw rdzennej ludności do ziemi i podzielali zamiłowanie do muzyki ludowej. Sandrayati zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki, kiedy rodzina przeniosła się z Indonezji na Filipiny. Sandrayati musiała wtedy na nowo określić swoją tożsamość. W zeszłym roku wokalistka i gitarzystka rozpoczęła współpracę z Damienem Rice’em i islandzkim artystą Jófríður Ákadóttir, wydając album „Song for Berta” – hołd dla zamordowanej honduraskiej działaczki na rzecz ochrony środowiska i rdzennej liderki Berty Cáceres. Reprezentowała także Azję, występując na ostatniej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (lepiej znanej jako Cop26).

All Time Low – Tell Me I’m Alive
Fueled by Ramen

All Time Low bez wątpienia znaleźli swoją niszę w popkulturze. Kwartet z Maryland zdobywał szczyty list przebojów, wyprzedawał koncertowe hale na całym świecie i nagrał co najmniej kilka niezaprzeczalnych hymnów. Ich pięć albumów z rzędu znalazło się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Top 200. W dorobku mają także multiplatynowe, platynowe i złote wyróżnienia. Wywarli ponadto niemały wpływ na innych artystów: 5 Seconds of Summer coverowali ich utwory, Cheat Codes i Pierce the Veil skorzystali z możliwości współpracy, a ich muzyka trafiła do filmów takich wizjonerów, jak Tim Burton i Diablo Cody. Mówiąc o ich wpływie, „Rolling Stone” zaliczył nawet „So Wrong, It’s Right” do 50 największych albumów pop-punkowych.