Skip to main content

NEWS

Premiery płytowe 24.03.2023

24-03-2023

AUTOR: Aleksander Braun


Depeche Mode – Memento Mori
Sony Music Entertainment

„Memento Mori” to 15-sty album studyjny Depeche Mode – pierwszy w składzie Dave’a Gahana i Martina Gore’a po tragicznej śmierci współzałożyciela Andrew „Fletcha” Fletchera w 2022 roku. Płyta została wyprodukowana przez Jamesa Forda i Martę Salogni. Pomysł na „Memento Mori” zaczął rodzić się na początku pandemii, co zaowocowało piosenkami inspirowanymi bezpośrednio tym okresem. Kolekcja składa się z 12 utworów obejmujących różnorodne nastroje: od złowrogiego początku – paranoi i obsesji – do ostatecznego rozwiązania – katharsis i radości – ze wszystkimi punktami pomiędzy.

Lana Del Rey – Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd
Universal Music Group

„Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” to dziewiąty krążek jednej z najbardziej uznanych współczesnych piosenkarek i autorek tekstów Lany Del Rey. Wydawnictwo zawiera 16 utworów i przerywników z udziałem: Father John Misty, Tommy Genesis, Jon Batiste, Bleachers i innych. Album jest następcą świetnie przyjętych materiałów z 2021 roku: „Chemtrails Over The Country Club” oraz „Blue Banisters”.

Fall Out Boy – So Much (For) Stardust
Elektra

Multiplatynowa, rockowa formacja Fall Out Boy powraca ze swoim wysoce oczekiwany ósmym studyjnym album „So Much (For) Stardust”. Krążek to powrót zespołu na wielu frontach; jednym z nich jest ponowne spotkanie z uznanym producentem Nealem Avronem, z którym zespół pracował przy trzech poprzednich albumach („From Under the Cork Tree”, „Infinity on High”, „Folie à Deux”). „So Much (For) Stardust” to następca wydanej w 2018 roku płyty „M A  N  I  A”, która zapewniała Fall Out Boy nominację do Grammy. Album był trzecim z rzędu i czwartym w ogóle, który dotarł szczyt listy sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Electric Callboy – Tekkno (Tour Edition)
Sony Music Entertainment

Wyprzedane koncerty, największe europejskie festiwale i wreszcie pierwsza miejsce na niemieckich listach przebojów. Metalcore’owy zespół Electric Callboy z Castrop-Rauxel wkroczył do mainstreamu, gdzie inspiruje całe rzesze słuchaczy. Album „Tekkno (Tour Edition)” zawiera utwory z wersji podstawowej oraz dodatkowo 5 bonusowych piosenek wykonanych na żywo podczas europejskiej trasy koncertowej zespołu w 2022 roku.

Bella Poarch – Dolls
Warner Music Group

Bella Poarch jest jedną z najbardziej znanych celebrytek w serwisie TikTok. We wrześniu 2020 roku podzieliła się wideo, które otrzymało ponad 48 milionów polubień, co nie udało się do tego czasu żadnemu innemu postowi na TikTok. Z dziesiątkami milionów followersów, Filipińsko-amerykańska dziewczyna mieszkająca na Hawajach jest jedną z najbardziej śledzonych osób w sieci społecznościowej. To po części, dlatego jej debiut muzyczny przyciągnął wiele uwagi w maju 2021 roku, a teledysk do Build A Bitch pobił jeden z rekordów YouTube. 

The Natural Lines – The Natural Lines
Bella Union

Artysta znany wcześniej jako Matt Pond PA powraca z debiutanckim albumem zatytułowanym „The Natural Lines”. Jednocześnie jest to wyraźnie dzieło Pond’a, ale jednocześnie ogromny skok naprzód w zakresie tworzenia piosenek, melodycznej bezpośredniości, szczegółów współpracy i mądrze pytających tekstów, a rezultatem jest wspaniały album intymnych refleksji od przemianowanego i ożywionego talentu.

Cécile McLorin Salvant – Mélusine
Nonesuch Records

Cécile McLorin Salvant to amerykańska wokalistka jazzowa. W 2010 roku została laureatką pierwszej nagrody Thelonious Monk International Jazz Competition, a wkrótce potem wydała swój pierwszy album, Cécile. Jej drugi album, Woman Child, ukazał się w 2013 roku i rok później został nominowany do nagrody Grammy za najlepszy jazzowy album wokalny. Salvant wygrała cztery kategorie w 2014 DownBeat Critics’ Poll: jazzowy album roku, żeńska wokalistka, wschodząca gwiazda jazzu i wschodząca gwiazda żeńskiej wokalistyki. Jej trzeci album, 2015’s For One to Love, otrzymał wielkie uznanie krytyków z The New York Times, The Guardian i Los Angeles Times. Przyniósł jej nagrodę Grammy za najlepszy jazzowy album wokalny w 2016.

Goya – Rozdział VIII
Agora S.A.

Zespół Goya znany z wielu melodyjnych ciepłych utworów, które szturmem zdobyły listy przebojów – „Smak słów” czy „Tylko mnie kochaj” – tym razem wysyła nas w lata 90te. Album „Rozdział VIII” jest sumą inspiracji muzyką, na której wychował się zespół, i która miała na nich największy wpływ. Jest to ukłon w kierunku idoli muzycznych zespołu, tworzących pop na najwyższym poziomie – między innymi: Fleetwood Mac, Annie Lennox, Kate Bush i wielu innych. Delikatny miękki głos Magdy Wójcik – jedyny w swoim rodzaju i jedyny taki na naszej krajowej muzycznej scenie – lekko unosi się wraz z piękną aranżacją. Ten „Rozdział…” lekko wpada w ucho, albowiem dużo w nim przestrzeni i powietrza.

Asster – Mowa Węży
Asster, e-Muzyka

Album Asstera „Mowa Węży” to najbardziej oczekiwany debiut roku. Na płycie gościnnie pojawiają się czołowi twórcy polskiego rapu, jak i młode wschodzące gwiazdy: Malik Montana, Kaz Bałagane, Macias, Młody Ba i AG. Tytułowy wąż jest motywem przewodnim identyfikacji wizualnej płyty – reprezentuje zdradzieckie i fałszywe oblicze branży muzycznej, z którą musi mierzyć się wielu młodych twórców. Węże symbolizują też fałszywych przyjaciół, którzy kręcąc się wśród zdolnych, dobrze zapowiadających się osób, próbują ugrać coś dla siebie. Jak to ujął sam artysta: „Nauczyłem się żyć pośród nich i rozumieć ich język.”

Debby Friday – Good Luck
Sub Pop Records

Zwykłe cykle dorastania – załamywanie się, zbieranie sił, by się podnieść, trudne potknięcia, robienie czegoś od nowa – mogą być co najmniej nieprzyjemne, ale według Debby Friday, jej tragedie i chwały wymagają delektowania się. Tracąc złudzenia, zyskując oczekiwania, zagłębiając się w prywatny, duszny kalejdoskop tego, co możliwe i tego, co daremne – „Good Luck”, jej debiutancki zbudowany jest na przyjmowaniu skomplikowanych spadków i górskich wzlotów z czymś w rodzaju wdzięku. Urodzona w Nigerii, a następnie emigrująca do różnych zakątków Kanady – od Montrealu przez Vancouver po Toronto – Debby Friday rozpoczęła swoją wędrówkę przez przestrzeń i czas, gdy zaszło słońce. Nocne życie było jej wyzwoleniem od twardości domowego życia, a ona wpadła w nie ciałem i duszą, całkowicie uwiedziona.