Skip to main content

NEWS

Premiery płytowe 10.02

10-02-2023

AUTOR: Aleksander Braun


Distant – Heritage
Sony Music Entertainment

Z imponującą dyskografią, na którą składają się dwa wysoko cenione albumy długogrające oraz garść singli i EP-ek, Distant ma szansę stać się twarzą europejskiego deathcore’u. Teraz ten miażdżący pięcioosobowy skład (którego członkowie pochodzą z Holandii i Słowacji) przenosi sprawy na nowy poziom spełniając na „Heritagę” obietnicę daną podczas koncertów na całym świecie. Utwory takie jak „Exofilth”, „Human Scum” czy „Orphan Of Blight” rozpalają serce undergroundowego deathcore’u. Album jest kontynuacją cyklu, w którym zespół opiera swoje teksty na science fiction.  

In Flames – ForegoneIn
Nuclear Blast

„Foregone”, jest już czternastym albumem długogrającym w dyskografii zespołu. Muzyka wypełniająca album to świetne połączenie ciężkiego i agresywnego, ale melodyjnego metalu, znanego z klasycznych wydawnictw grupy, oraz bardziej nowoczesnych dźwięków. Na albumie usłyszymy wirtuozerskie popisy gitarowe byłego gitarzysty Megadeth, Chrisa Brodericka.

The Rolling Stones – Grrr Live!
Universal Music Group

Album z największymi hitami koncertowymi w karierze zespołu, nagranymi podczas jubileuszowej trasy 50lecia w Newark (New Jersey). The Rolling Stones świętowali swoje złote urodziny w 2012 i 2013 roku, wyruszając w trasę „50 & Counting” z 30 koncertami w Ameryce Północnej i Europie. 15 grudnia 2012 roku zespół wystąpił w Prudential Centre w Newark w New Jersey.

Tej nocy na sali pojawiło się 27 tysięcy szczęściarzy – mały, praktycznie klubowy tłum, jak na standardy zespołu – do których dołączyły miliony widzów oglądających transmisję w całych Stanach Zjednoczonych. Mieli być świadkami nie tylko pokazu olśniewającej zadziorności i mistrzostwa największych przedstawicieli sztuki, ale także kilku gościnnych występów, o których mówi się do dziś.

Budka Suflera – Skaza
Budka Suflera Koncerty

Ponad dwa lata temu odszedł od nas Romuald Lipko. „Skaza”, to drugi po „10 lat samotności” album z jego premierowymi kompozycjami nagrany po Jego śmierci.  O ile poprzednia płyta była zaśpiewana w całości przez jednego wokalistę, Felicjana Andrzejczaka, to „Skaza” prezentuje trójkę śpiewających artystów: Irenę Michalską, Jacka Kawalca i Roberta Żarczyńskiego. Pośród trzynastu utworów opublikowanych na tej płycie są też śpiewane duety. Do chwili obecnej powszechnie znany jest duetowy utwór „O tobie myślę w zimną noc” dedykowany ludziom uciekającym przed okropnościami wojny na wschodzie.

Paramore – This Is Why
Atlantic Records

Paramore powraca po 5-letniej przerwie z szóstym, studyjnym albumem. Tytułowy singiel 'This Is Why” jest dostępny w sieci. Materiał powstawał w Los Angeles w Kalifornii pod czujnym okiem wieloletniego współpracownika grupy, Carlosa de la Garzy. Zdjęcie na okładkę wykonał Zachary Gray. Od 2017 roku skład zespołu tworzą wokalistka Hayley Williams, gitarzysta Taylor York i perkusista Zac Farro.

Dream Theater – Lost Not Forgotten Archives: Distance Over Time Demos (2018)
Sony Music Entertainment

Kolejna część niepublikowanego wcześniej materiału z serii „Lost Not Forgotten Archives”. Na albumie „Distance Over Time Demos (2018)” znalazły się utwory z sesji nagraniowej do ich czternastego studyjnego krążka. Wydanie specjalne zawiera transparentny winyl w kolorze żółtym.

Kaśka Sochacka – Live
Jazzboy Records

Pierwszy koncertowy, dwupłytowy album Kaśki Sochackiej. Na płytach znajdzie się 17 piosenek, które pochodzą głównie z zarejestrowanego koncertu we Wrocławiu w Centrum koncertowym A2 – 19 listopada 2022 roku. Uzupełniają go pojedyncze piosenki z koncertów w Gdańsku i Krakowie.

Brad Mehldau – Your Mother Should Know: Brad Mehldau Plays The Beatles
Nonesuch Records

Na tym solowym albumie pianista i kompozytor Brad Mehldau zinterpretował dziewięć piosenek Johna Lennona i Paula McCartneya oraz jedną George’a Harrisona. Choć inne utwory Beatlesów od dawna są podstawą solowych i triowych występów Mehldaua, nie nagrał on wcześniej żadnego z utworów na „Your Mother Should Know”. Album kończy się klasykiem Davida Bowiego, który rysuje związek między The Beatles i twórcami piosenek pop, którzy nastąpili po nich. Album został nagrany we wrześniu 2020 roku w Philharmonie de Paris.

Emolecule – The Architect
Sony Music Entertainment

Fascynujący i absorbujący projekt Simona Collinsa i Kelly Nordstrom – eMolecule! Ich debiutancki album odzwierciedla wyjątkowe i osobiste podejście do najbardziej intymnej i oddanej muzyki w karierze Collinsa i Nordstrom. 70-minutowy album „The Architect” składa się z 11 oszałamiających arcydzieł, które zostały wspaniale skonstruowane i starannie uporządkowane! Zmiksowany został przez szwedzkiego zdobywcę nagrody Grammy Daniela Bergstranda (Devin Townsend, Behemoth, Meshuggah, In Flames, Dimmu Borgir) i zmasterowany przez Lawrence’a Mackrory’ego (Darkane, Bloodbath, Decapitated, Port Noir, Baest itp.). Niewielu artystów może rywalizować z obszernym pokładem aspiracji, duszy i talentu, które budują eMolecule – zespół wybitny.

Błażej Król – W każdym (polskim) domu
Sony Music Entertainment

Artysta wprowadził słuchaczy do świata swojego nowego albumu „W każdym (polskim) domu” singlem „Miałem już nie tańczyć”. Muzyk przedstawił wówczas nieoczywistą postać, w którą wciela się przy promocji tej płyty. Król staje się ułożonym everymanem wspierającym rodziny w ich domowych obowiązkach, codziennych trudnościach i sukcesach. Zapewnia im swoją obecność, bliskość i troskę. Za tym wszystkim kryje się pewna tajemnica, którą artysta przedstawi w swoich teledyskach.