Skip to main content

NEWS

Premiery płytowe 03.03

03-03-2023

AUTOR: Aleksander Braun


Myslovitz – Wszystkie narkotyki świata
Rock House Entertainment

„Wszystkie narkotyki świata” to pierwszy od 10 lat, studyjny album zespołu Myslovitz. Zespołu, którego twórczość stała się inspiracją dla całego pokolenia artystów święcących dziś triumfy na scenie niezależnej, ale i popowej, bo pod koniec lat 90 i w latach 2000 ich poetycko – alternatywnego rocka słychać było w każdym, nawet najbardziej komercyjnym radiu, klubie, a nawet każdej dyskotece. Myslovitz to jedyny w naszym kraju przykład kariery, która pięciu muzyków z małego miasta na Śląsku zaprowadziła na największe europejskie sceny i międzynarodowe festiwale. Grali trasy koncertowe w całej Europie z ówczesnymi gigantami światowej muzyki. Dziś, po 3 dekadach działalności Myslovitz, okazuje się, że ich ponadczasowych hitów słucha, a ich koncerty odwiedza kolejne pokolenie studentów (nierzadko z rodzicami) złaknionych gitarowej energii, natchnionej, rockowej poezji oraz niezwykłych melodii, o które coraz trudniej w świecie muzyki współczesnej, cyfrowej i tej „modnej”, która króluje na tzw. listach przebojów.

KSU – 44
Mystic Production

Po 9 latach od wydania ostatniej studyjnej płyty nadszedł czas na nowy album KSU – legendy polskiego punka rocka. Zespół powstał w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych, stając się jednym z prekursorów ruchu punkowego w Polsce. Album to 13 utworów utrzymanych w klasycznym stylu wypracowanym przez 45 lat działalności zespołu, gdzie emocje, pasja i miłość do punk rocka grają pierwsze skrzypce.

Farben Lehre – Na zdrowie
Lou & Rocked Boys

Najnowsza płyta chłopaków z Mazowsza z założenia ma spełniać rolę swoistego antidotum i być narzędziem pozytywnego odreagowania złych emocji, nagromadzonych wokół. Jednocześnie staje się dobrą okazją na prosty, szczery i racjonalny komentarz w kontekście czasu bieżącego, który znajduje odzwierciedlenie w większości tekstów. Muzycznie, tradycyjnie – jest żywiołowo, energetycznie, melodyjnie, szybko i do przodu („Kasyno”, „Na zdrowie” lub „Straszny film”), choć momentami pojawiają się również spokojniejsze fragmenty („Skrzydła”, „Samo życie”), czyli praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy dotychczasowej, dynamicznej twórczości Farben Lehre nie powinni czuć zawiedzeni, natomiast kilka nowych kompozycji, rozwiązań aranżacyjnych czy pomysłów może być miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Na szczególną uwagę w powyższym kontekście zasługują takie kawałki jak: „Szeregowiec”, „Manifest” czy akustyczna odsłona starej, włoskiej pieśni „Bella Ciao”. Najważniejsze, aby muzyka oraz przekaz poszczególnych utworów wyszły nam wszystkim „na zdrowie” i tego się trzymajmy…

Haken – Fauna
Sony Music Entertainment

Jeśli mówisz o współczesnym rocku progresywnym i nie wspominasz o Haken, robisz to źle. Od 2004 roku, czyli odkąd południowoangielski sekstet zaczął razem grać, jest on jedną z najbardziej lojalnych, a jednocześnie żądnych przygód sił w swoim gatunku. I jak uhonorować tak eklektyczną, nieprzewidywalną karierę? Dzieło „Fauna” to najbardziej przełomowy i fascynujący konceptualnie album Hakena. „Założeniem albumu, kiedy zaczynaliśmy go pisać, było to, że każda piosenka będzie miała przypisane zwierzę” – wyjaśnia wokalista i współzałożyciel zespołu, Ross Jennings. „Zatem wszystkie utwory mają coś związanego z królestwem zwierząt, ale jednocześnie łączą się one ze światem ludzi. Czasem te połączenia są bardziej oczywiste niż inne”.

Kali Uchis – Red Moon in Venus
Universal Music Group

Zdobywczyni Grammy, Kali Uchis prezentuje swój trzeci studyjny album „Red Moon in Venus” ukaże się nakładem Geffen Records. Album zawiera singiel „I Wish You Roses”. „Miłość jest przesłaniem. „Red Moon in Venus” to ponadczasowy, płonący wyraz pożądania, złamanego serca, wiary i szczerości, odzwierciedlający boską kobiecość Księżyca i Wenus.” opisuje płytę Kali Uchis.

Andrew Hill – Dance With Dead
Tone Poet

Znakomita sesja pianisty Andrew Hilla z 1968 roku „Dance With Death” zawierała kompozycje w wykonaniu wszechstronnego kwintetu z trębaczem Charlesem Tolliverem, saksofonistą Joe Farrellem, basistą Victorem Sprolesem i perkusistą Billym Higginsem. Muzyka pełna klasy i zaskakująco aktualna!

Hans Zimmer – Live
Sony Music Entertainment

„Live 2022” to album, na którym usłyszymy legendarnego twórcę muzyki filmowej Hansa Zimmera grającego na kilku instrumentach z towarzyszeniem 40-osobowej orkiestry, chóru, a także zespół 20 fantastycznych artystów takich jak: wiolonczelistka Tina Guo, Loire Cotler (współautorka i wokalistka w Dune), Lebo M. (Król Lew) i jego córka Refilwe Morake, Lisa Garrard, Pedro Eustache, Guthry Robert Govan . Album zawiera 16 nowych, unikalnych „suit” / aranżacji opartych na największych przebojach Zimmera.

Bovska – Dzika
Agora S.A.

Premierowe wydawnictwo artystki to album będący świadectwem wielkiej przemiany. Album „Dzika”, zawierający 12 utworów, to płyta o kobiecie i wokół kobiety. Ukazuje świat z bardzo kobiecej perspektywy. Jest o jej energii, sile, ciągłej cyklicznej przemianie, cierpieniu, spojrzeniu na świat, na miłość, na emocje. To płyta skupiona, jak zawsze u Bovskiej, wokół delikatnej tkanki tego, co trudno opisać słowami, a co świetnie potrafi zmieścić się w piosence.

Mimi Webb – Amelia
Sony Music Entertainment

„Amelia” to debiutancki album Mimi Webb, piosenkarki i autorki tekstów, której piosenki zauroczyły fanów popowych, wpadających w ucho brzmień. „Ghost of You” będący zapowiedzią płyty, spotkał się z szerokim uznaniem krytyków. Sama artystka tłumaczy: „Amelia to moje pełne imię. Musicie być świadomi dwóch stron. Jest Amelia, dziewczyna z brytyjskiej wsi, która uwielbia przebywać w domu z rodziną, przyjaciółmi i psami; i Mimi, artystka pop, która uwielbia być na scenie i podróżować po świecie. Zależało mi na uchwyceniu tej dwoistości za pomocą piosenek napisanych dla obu tych dziewczyn i cieszę się, że wszyscy je poznacie!”.

Willie Nelson – I Don’t Know a Thing About Love: The Songs of Harlan Howard
Sony Music Entertainment

Wśród blisko 150 albumów nagranych przez Williego Nelsona znajdzie się kilka, które są swojego rodzaju hołdem dla innych artystów i tekściarzy. Od Krisa Kristoffersona, przez George’a Gershwina, do Raya Price’a i Cindy Walker. Teraz możemy do tej listy dodać najnowsze dzieło Williego: „I Don’t Know A Thing About Love: The Songs of Harlan Howard”. To niesamowity album poświęcony legendzie country, Harlanowi Howardowi, który ma na swoim koncie dziesiątki hitów, w tym numery które trafiły na listy przebojów muzyki pop czy r&b.