Skip to main content

NEWS

Pearl Jam z nową zapowiedzią płyty

25-03-2024


W serwisach cyfrowych pojawił się utwór „Running” Pearl Jam. To druga zapowiedź albumu „Dark Matter”, którego premiera zaplanowana jest na 19 kwietnia.

Kilka dni przed premierą, 16 kwietnia, w kinach na całym świecie odbędą się specjalne pokazy „Pearl Jam – Dark Matter – Global Theatrical Experience – One Night Only”. W Polsce pokazy zaplanowane są w sieciach Helios i Multikino.

Jako pierwszy utwór z nowej płyty, grupa udostępniła kawałek tytułowy. „Dark Matter” trafiło na szczyt Billboard’s Mainstream Rock Airplay Chart (to pierwszy #1 w tym zestawieniu dla zespołu od 1998 roku), oraz na 1. miejsce Billboard Rock & Alternatyve Airplay Chart. Utwór spotkał sięz entuzjastyczną reakcją fanów i krytyki.

Elektryzujący – Rolling Stone

Kosmiczna rockowa podróż Pearl Jam trwa w najlepsze z „Dark Matter” – SPACE.com

33 lata w grze, a Pearl Jam wciąż dają czadu – Consequence of Sound [piosenka tygodnia]

Każdy fan Pearl Jam znajdzie tu coś dla siebie – SPIN

W 2023 roku grupa Pearl Jam w składzie Eddie Vedder (wokal), Jeff Ament (bas), Stone Gossard (gitara rytmiczna), Mike McCready (gitara prowadząca) i Matt Cameron (perkusja) wybrała się do słynnego Shangri-La Studios w Malibu. Muzycy po prostu podłączyli instrumenty i zaczęli grać. Wszystko pod czujnym okiem producenta Andrew Watta. W wyniku tej współpracy powstał album „Dark Matter”, następca wydanego w 2020 albumu „Gigaton”.

Oprawa graficzna „Dark Matter” to obrazy malowane światłem – ich autorem jest Alexandr Gnezdilov. Fotografia światła to artystyczna forma, w której obrazy tworzone są przez specyficzne ustawienia ekspozycji. Jej wydłużenie oraz odpowiednie źródła światła, jak np. latarka, pozwalają „malować” światłem w ciemności. Okładka została stworzona przy użyciu wielkiego samodzielnie skonstruowanego przez artystę kalejdoskopu. Każda litera, którą podziwiamy na okładce „Dark Matter”, była uchwycona oddzielnie i ręcznie napisana w powietrzu za pomocą specjalnie zaprojektowanej latarki. Dzięki temu udało się uzyskać perłowy efekt światła. Więcej informacji o Alexandrze Gnezidlovie poniżej.

Pearl Jam – „Dark Matter” – lista utworów:

1. Scared of Fear

2. React, Respond

3. Wreckage

4. Dark Matter

5. Won’t Tell

6. Upper Hand

7. Waiting for Stevie

8. Running

9. Something Special

10. Got to Give

11. Setting Sun

Pełna rozpiska koncertów Pearl Jam dostępna jest na oficjalnej stronie zespołu.

W rolach supportów pojawią się goście specjalni: Deep Sea Diver (pierwsza odsłona trasy amerykańskiej), Glen Hansard (druga odsłona trasy amerykańskiej), The Murder Capital (Europa i Wielka Brytania), Richard Ashcroft (Dublin i Londyn) oraz Pixies (Australia i Nowa Zelandia).

Pearl Jam

Pearl Jam to alternatywny zespół rockowy założony w Seattle w stanie Washington w 1990 roku. Skład grupy tworzą basista Jeff Ament, gitarzysta rytmiczny Stone Gossard, gitarzysta Mike McCready, wokalista i gitarzysta Eddie Vedder oraz perkusista Matt Cameron. Z ponad 30-letnim dorobkiem na scenie, dwunastoma albumami studyjnymi i setkami koncertowych wydawnictw, Pearl Jam nieustannie są doceniani przez krytykę i odnoszą komercyjne sukcesy. Grupa sprzedała ponad 85 mln albumów na całym świecie. Muzycy zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame w 2017.

Od najwcześniejszych lat działalności, Pearl Jam korzystało ze swojej popularności, by działać na rzecz niedoreprezentowanych i pomijanych grup. Większość działalności charytatywnej zespołu odbywa się przez Vitalogy Foundation, która do tej pory zgromadziła ponad 50 mln dolarów na organizacje działające w takich kwestiach jak dostęp do aborcji, zmiany klimatu, bezdomność, wsparcie dla osób chorujących na chorobę Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Vitalogy wspiera organizacje nie tylko finansowo, ale także poprzez podpisane przez muzyków instrumenty, plakaty i gadżety, które to następnie są licytowane przez wybrane organizacje w celach zgromadzenia funduszy. Za sprawą Vitalogy Foundation, Pearl Jam wspierał m.in. inicjatywę Jeffa Amenta – budowanie skateparków Montana Pool Service w Montanie i Południowej Dakocie. Pearl Jam wsparło także inicjatywę West Memphis 3, propaguje głosowanie w wyborach oraz uczciwe praktyki sprzedaży biletów na koncerty. Od trzech dekad zespół nieustannie wspiera te inicjatywy, w które wierzy i wkłada w to poparcie wszystkie dostępne zasoby.

Dzięki innowacyjnemu Ten Club i zaangażowaniu fanów, Pearl Jam ma niezwykle silną grupę fanów, którzy przy wsparciu zespołu również angażują się w działalność charytatywną, jak również m.in. projektowaniem plakatów na występy. Muzycy ze Seattle nieustannie inspirują i wpływają na kolejne pokolenia fanów muzyki.

Andrew Watt

Andrew Watt to od kilku lat synonim nie-do-końca tajnej broni branży muzycznej. Od 2015 roku jest wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodami Grammy. Producent i autor piosenek ma na koncie mnóstwo hitów, a wśród gwiazd, z którymi współpracował, są takie nazwiska jak: Justin Bieber, Ozzy Osbourne, Cardi B, Post Malone, Dua Lipa, Metallica, Stevie Wonder, Miley Cyrus, Bruno Mars, Shawn Mendes, Elton John, Lana Del Rey, Mick Jagger, Brandi Carlile, Paul McCartney, Smokey Robinson i Lady Gaga. A to nie wszyscy!

W 2021 Watt otrzymał pierwszą w karierze Grammy – za produkcję „Ordinary Man” Ozzy’ego Osbourne’a. W tym samym roku nagradzano „Plastic Heart” Miley Cyrus i „Future Nostalgia” Dua Lipy. Andrew Watt pracował przy obu wydawnictwach. Nominację w kategorii Album roku miał również współprodukowany przez Watta krążek „Hollywood’s Bleeding” Post Malone’a.

Rok później Watt wyprodukował światowy hit „Hold Me Closer” Eltona Johna i Britney Spears, całą reedycję „Earthling” – solowego albumu Eddiego Veddera oraz „Patient Number 9” Ozzy’ego Osbourne’a. To ostatnie wydawnictwo zapewniło Wattowi drugą nagrodę Grammy w karierze – tym razem nie za Producenta roku, lecz za Najlepszy album metalowy.

Również 2023 obfitował w sukcesy – Andrew Watt rozpoczął go albumem „Every Loser” Iggy’ego Popa. Latem ukazały się współtworzone i współprodukowane przez twórcę „Forever and Again” The Kid LAROI (utwór trafił na soundtrack do „Barbie”) czy „Seven” Jungkooka (debiut na 1. Billboard Hot 100 i rekordowe 217,1 mln streamów oraz 269 tys. pobrań w tygodniu premierowym). Watt zakończył rok z przytupem – premierą „Hackney Diamonds” The Rolling Stones – pierwszym premierowym materiałem legendarnej grupy od 18 lat. Andrew w pełni wyprodukował ten album, zapewniając sobie nominację do Grammy w kategorii Najlepsza piosenka rockowa za „Angry”.

Alexandr Gnezdilov

Alexandr Gnezdilov stworzył świetlne fotografie na okładkę singla i albumu „Dark Matter”. Jego prace były także wykorzystywane w kampanii promującej „Dark Matter”. Alexandr zainteresował się fotografią jeszcze w młodości, w swojej rodzinnej Mołdawii. W 2001 roku przeprowadził się do Niemiec i tam zaczął eksperymentować z wydłużonym czasem ekspozycji oraz technikami malowania światłem.

Alexandr stworzył okładkę „Dark Matter”, korzystając z ogromnego, własnoręcznie stworzonego kalejdoskopu. Każda z liter na okładce została oddzielnie uchwycona, napisana w powietrzu przez specjalnie zaprojektowaną latarkę. Artyście zależało na stworzeniu efektu perłowego światła. Prace Gnezdilova były prezentowane w licznych galeriach na całym świecie. Na koncie ma współprace m.in. z teatrem w Norymberdze, a jego prace były licencjonowane do artykułów, wiadomości oraz reklam.

Gnezdilov mieszka w Norymberdze z żoną i dwójką synów. Na co dzień pracuje jako inżynier oprogramowania. Kiedy nie pracuje, zajmuje się swoimi innymi pasjami, w tym m.in. muzyką. Niedawno wydał debiutancki album „Space Wire” ze swoim zespołem Pulsar Clock.