Skip to main content

NEWS

Green Day przedstawia rockowe arcydzieło „Saviors”

19-01-2024


Światowej sławy gwiazdy rocka, Green Day – czyli Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt i Tré Cool – przedstawiają długo oczekiwany 14. album studyjny „Saviors„. Wraz z płytą zespół opublikował teledysk do utworu „Bobby Sox”, który utrzymany jest w typowym dla Green Day z stylu z klasycznym punk-rockowym rozmachem.

Bobby Sox” to jedna z moich ulubionych piosenek na płycie – mówi Billie Joe Armstrong. Utwór rodem z lat 90. Początkowo była to piosenka, którą napisałem dla mojej żony, ale kiedy się zmaterializowała, chciałem ją zmienić, więc dodałem „Do you wanna be my boyfriend?” do „Do you wanna be girlfriend”… Piosenka stała się w ten sposób rodzajem uniwersalnego hymnu.

Na „Saviors” znalazły się wcześniej opublikowane single „One Eyed Bastard”, „Dilemma”, „Look Ma, No Brains!” i „The American Dream Is Killing Me”, które spotkały się z powszechnym uznaniem dziennikarzy („Rolling Stone”, Alternative Press, „SPIN”, Stereogum, Brooklyn Vegan).

Z okazji premiery albumu, Green Day dał koncert w Irving Plaza w Nowym Jorku. W rok 2024 trio weszło, przejmując sylwestrową imprezę Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve, podczas której wykonali utwory z „Dookie”, „American Idiot” i „Dilemma”, który Rolling Stone okrzyknął „jedną z najlepszych piosenek na albumie”.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Green Day dali fanom przedsmak tego, czego mogą się spodziewać po nadchodzącej światowej trasie koncertowej, dając występy-niespodzianki na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii czy Las Vegas.

Nagrywany w Londynie i Los Angeles „Saviors” jest najnowszym dziełem Green Day i nagrodzonego Grammy producenta Roba Cavallo, który wcześniej współpracował z zespołem przy ich dwóch najbardziej kultowych albumach – „Dookie” z 1994 roku i „American Idiot” z 2004 roku.

Z nową płytą Green Day wyruszy w światową trasę, która w maju przyszłego roku zawita do Europy, a w lipcu do Ameryki Północnej. Podczas „The Saviors Tour” fani po raz pierwszy usłyszą w całości materiał z klasycznych już dziś płyt „Dookie” i „American Idiot”.

Założony w kalifornijskim Berkeley Green Day jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów, czego dowodem 75 milionów sprzedanych płyt i 10 miliardów łącznych odsłuchów i odsłon wideo.

Pięciokrotni laureaci Grammy i członkowie Rock and Roll Hall of Fame swój przełomowy album „Dookie” wydali w 1994 roku. Zestaw znalazł 10 milionów nabywców i otrzymał diamentowy status, przyczyniając się w dużej mierze do popularyzacji punk rocka. „Entertainment Weekly” uznał Green Day za najbardziej wpływowy zespół pokolenia, a „Rolling Stone” zauważył, że zainspirowali do powstania najwięcej młodych zespołów od czasu KISS i to się nie zmienia.

W 2004 roku Green Day wydał rock operę „American Idiot”, która w USA rozeszła się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy, zapewniając grupie uznanie dziennikarzy oraz Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album.

To ekscytujący materiał, rodzaj płyty, która wyznacza nowe parametry tego, co jest możliwe dla punkowo-rockandrollowej kapeli w XXI wieku – zauważył krytyk „Mojo”. W 2010 roku dzieło doczekało się wystawianej na Broadwayu musicalowej adaptacji, która spotkała się powszechnym uznaniem.

Wydany w lutym 2020 roku trzynasty longplay Green Day, „Father Of All… „, zadebiutował na 1. miejscu zestawienia Album Sales Chart Billboardu oraz na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Australii. Najbardziej urzekające i młodzieńcze piosenki Green Day od wieków. Trio brzmi odrodzone i jak wygłodzeni nowicjusze – pisał recenzent Pitchfork.

W lipcu 2021 roku Green Day wyruszył w trasę The Hella Mega Tour (w towarzystwie Fall Out Boy i Weezer). Trasa w Stanach Zjednoczonych obejmowała blisko 30 wyprzedanych koncertów stadionowych – w tym w tak znanych miejscach, jak London Stadium czy Dodger Stadium w Los Angeles.

24 października zespół zaprezentował nowy singiel „The American Dream Is Killing Me” i ogłosił wydanie długo oczekiwanego 14. albumu studyjnego „Saviors”, który ukaże się 19 stycznia 2024 roku.