Skip to main content

NEWS

„DO UTRATY TCHU” – NOWY SINGIEL METALOWEGO ZESPOŁU CARNAL

14-11-2023


Do serwisów streamingowych najnowszy utwór projektu CARNAL. „Do Utraty Tchu” to kolejny singiel zapowiadający nowy album zespołu, zatytułowany „Horyzont Zdarzeń”. Album ukaże się jeszcze w 2023 roku i będzie trzecim długogrającym krążkiem zespołu.

„Do Utraty Tchu” to też pierwszy zwiastun dużej zmiany w zespole, w nowym składzie i z repertuarem wykonywanym w całości w języku polskim. Muzycznie utwór nawiązuje do charakterystycznych, ciężkich brzmień CARNAL, ale warstwa tekstowa nadaje mu pełniejszy wymiar – tekst dotyczy zmagania się z własną naturą, przekraczaniem granic i próbą zrozumienia gdzie leży kres naszych możliwości, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Inspiracją do jego pisania były wydarzenia związane z wyprawą Tomasza Mackiewicza na szczyt Nanga Parbat w 2018 roku i jej tragicznymi skutkami. Za warstwę wizualną odpowiada ekipa ICONYK czyli Adam Nyk + Olga Balowska.

Zobacz teledysk do utworu „Do Utraty Tchu”:

Info o zespole:

CARNAL zdecydowanie wyróżnia się na tle polskiej sceny niezależnej. Ciężko go bowiem wrzucić do tego samego worka, co dziesiątki innych polskich zespołów metalowych. Zespół powstał w 1999 roku i od samego początku koncentruje się na surowości i rytmie, ale też melodyjności i klimacie przy tworzeniu muzyki. W 2001 roku ukazało demo „A Time Has Come…”, które spotkało się z ciepłym przyjęciem zarówno wśród publiczności, jak i branży muzycznej. 

2003 roku pojawiła się pierwsza „nieoficjalna” płyta zespołu „Curse This Day”, która w 2006 roku została wydana także na Bałkanach za pośrednictwem bułgarskiej wytwórni Distributor Of Pain.

W 2007 roku ukazała się debiutancka płyta CARNAL „Undefinable” (Ars Mundi Rec./Fonografika). Przyniosła ona dawkę melodyjnego, przepełnionego atmosferą dekadencji, nowoczesnego metalu.

W 2009 zespół podpisał kontrakt z jedną z najprężniej wówczas działających niezależnych wytwórni w Polsce – Revolution Records. Efektem współpracy był wydany 25.09.2009 drugi oficjalny album CARNAL „Re-Creation” (dystrybucja w Polsce Mystic Prod., dystrybucja w Europie Zach. Plastic Head). Album „Re-Creation” to krążek z tego gatunku, który nie pozostawia słuchacza obojętnym – raz rozentuzjazmowanego, innym razem zagubionego w wielości barw i emocji. Na albumie znalazło się 10 autorskich utworów i cover The Sisters Of Mercy.

Jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania CARNAL, jest duża aktywność koncertowa. Zespół  grał u boku takich zespołów, jak  m.in.: In Flames, Paradise Lost, Samael, Life Of Agony, Moonspell, Obituary, The 69 Eyes, Napalm Death, Testament, Behemoth, Diary of Dreams, Neolithic/Black River. Ma za sobą udział w trasach koncertowych: Curse This Tour (Bałkany 2008), Hellride Tour 3, udział w For Ever Tours u boku Hunter, Frontside i Arakain. Ma także na koncie liczne występy na festiwalach: Open Mind Festival 2010, Basinfirefest (Czechy 2008), Metalmania 2007,2009, Wacken Metal Battle 2007, 2009 HunterFest 2005,2006,2008 lub Festiwal Rockowy Węgorzewo.

W 2020 roku po wydaniu singla „Koniec” CARNAL osiągnęli nowy poziom dojrzałości i wrócili po przerwie, której potrzebowali na odbudowę i złapanie świeżych sił na dalsze komponowanie. 

W tym roku CARNAL zagrał na NEXT FEST w Poznaniu, przed Monster Magnet w Warszawie oraz na legendarnym festiwalu w Jarocinie.

Nowy album ukaże się jeszcze w tym roku. Za dystrybucję będzie odpowiedzialny Kayax Production & Publishing.

CARNAL to:
Robert Gajewski – voc, 
Jakub Leszko – git
Marek Gajewski – bas
Marcin Dudzicki – dr