Skip to main content
dni
godz
min
sek
data i czas: wtorek, 16 lipca 2024, 18:30
miejsce: Progresja – Main Stage
adres: Progresja (Fort Wola 22, 01-258 Warszawa)
cena: 160- PLN *końcowa cena może zawierać opłatę serwisową
organizator: Randan Group
gatunek: Blues
czasówka:
18:30 - early entrance
19:00 - wejście
20:00 - Fantastic Negrito

Fantastic Negrito powraca do Polski!

Sensacja bluesa i zdobywca kilku nagród GRAMMY zagra 16 lipca w warszawskim Klubie Progresja!

Historia miłosna połączona z trzeźwym spojrzeniem na historię – niezwykły nowy album Fantastic Negrito „White Jesus Black Problems” to ekscytująca oda do potęgi rodziny i siły wspólnego człowieczeństwa. Zainspirowana nielegalnym, międzyrasowym romansem jego dziadków z siódmego pokolenia – białego sługi kontraktowego i zniewolonego czarnego mężczyzny – z Wirginii lat pięćdziesiątych XVIII wieku. Album jest odważną analizą i prowokuje do myślenia nad zjawiskami rasizmu, kapitalizmu i wolności. Chociaż każdy utwór mógłby z łatwością istnieć osobno, to dopiero całościowe ujęcie albumu pozwala w pełni doznać niezwykłej emocjonalności zawartej w tej muzyce.
Po części historia miłosna, po części lekcja historii – niezwykły nowy album Fantastic Negrito „White Jesus Black Problems” to ekscytująca oda do potęgi rodziny i trwałości naszego człowieczeństwa. Odważny zbiór utworów zainspirowany nielegalnym, międzyrasowym romansem jego dziadków z siódmego pokolenia – białego sługi kontraktowego i zniewolonego czarnego mężczyzny z Wirginii lat pięćdziesiątych XVIII wieku, prowokuje do myślenia, zmagając się z rasizmem, kapitalizmem i fundamentalnym znaczeniem wolności. A wszystko to nie tracąc z oczu pragnienia i determinacji leżących u podstaw tej opowieści. Choć każdy utwór mógłby z łatwością istnieć osobno to wchłonięcie albumu i towarzyszącego mu filmu w pełnym kontekście zapewnia o wiele bardziej transcendentne doświadczenie, które podważa nasze wyobrażenia o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.
„W ostatecznym rozrachunku jest to płyta o miłości” – mówi Negrito. „W tej chwili panuje wrażenie, że nie możemy nic zrobić, ponieważ jesteśmy tak spolaryzowani, tak bardzo zakorzenieni w naszych ideologiach i niewzruszeni faktami ani logiką, ale chciałem podzielić się tą historią, ponieważ uważam, że rozbija ona tę narrację na sztuki. Pomimo straszliwych wyzwań, przed którymi stanęła ta dwójka, znaleźli sposób, aby być razem, a skutki tego aktu miłości odbijają się echem od setek lat”.
Ostatecznie o to właśnie chodzi w „White Jesus Black Problems”.

Urodzony jako Xavier Amin Dphrepaulezz, Negrito dorastał w ortodoksyjnym muzułmańskim domu w Oakland w Kalifornii. Po tym jak wypadek samochodowy niemal pozbawił go umiejętności gry na gitarze, w 2015 roku rozpoczął nieprawdopodobny proces odkupienia, wygrywając pierwszy konkurs NPR Tiny Desk Contest. W kolejnych latach Negrito zgarnął trzy nagrody GRAMMY w kategorii Najlepszy Album Bluesowy, odbył trasę koncertową ze wszystkimi, od Sturgill Simpson po Chrisa Cornella, współpracował z takimi artystami jak Sting i E-40, uruchomił własną wytwórnię Storefront Records, wystąpił na prawie każdym największym festiwalu i założył Revolution Plantation – miejską farmę, której celem jest edukacja i wzmacnianie pozycji młodzieży. Fantastic Negrito właśnie otrzymał czwartą nominację do nagrody Grammy w kategorii Best American Roots Performance za piosenkę „Oh Betty” z albumu White Jesus Black Problems.