Skip to main content

Airbag // 18.11.2022

support: Bjørn Riis Band
data i czas: piątek, 18 listopada 2022, 19:00
miejsce: Progresja – Main Stage
adres: Progresja (Fort Wola 22, 01-258 Warszawa)
cena: 129
organizator: Rock Serwis
czasówka: Rozposka godzinowa zostanie podana w późniejszym terminie

Zespół powstał w 1994 roku, początkowo będąc typowym cover bandem, grającym utwory m.in. Pink Floyd. Na przełomie lat 2004-2005 norwescy muzycy przyjęli nazwę Airbag. Mniej więcej w tym samym czasie grupa, dzięki Internetowi, udostępniła pierwszą EP Come On In, na której znalazły się cztery utwory. Następne EP/demo Sounds That I Hear, ukazało się w 2006 roku, a w 2007 ostatni z mini-albumów Safetree.

Działalność Airbag jest przykładem wykorzystania potęgi Internetu oraz mediów społecznościowych. W latach 2006-2008, na profilu MySpace, zarejestrowano ponad 110 tysięcy odsłuchów poszczególnych utworów zespołu. Musiało minąć jeszcze kilka lat, by zespół okrzepł i zaprezentował swoje nagrania w koncertowym środowisku. Koncertowy debiut grupy z własnym materiałem nastąpił w 2007 roku. Muzycy Airbag supportowali takie zespoły jak: Riverside, The Pineapple Thief czy Gazpacho. Rok 2009 z pewnością był dla Norwegów przełomowy. Pierwszy longplay zespołu zatytułowany Identity spotkał się z pozytywnym odbiorem prasy muzycznej oraz fanów.
Wydany w 2011 roku album All Rights Removed jeszcze bardziej zaskakiwał. Rzadko się zdarza, aby po tak udanym debiucie jaki nam zaprezentował Airbag, zespół mógł zaspokoić bardzo rozbudzone apetyty słuchaczy. Album od początku do końca urzeka, cała koncepcja jest spójna i pozwala na słuchanie płyty z równą przyjemnością od pierwszego do ostatniego dźwięku. Wydany w 2013 roku trzeci album Norwegów (The Greatest Show on Earth) był kolejną muzyczną podróżą przez nastrojowe dźwiękowe pejzaże i poważne tematy. Norwegowie obdarowali słuchaczy dźwiękami, jakie znamy z poprzednich płyt formacji, dodając bardziej ostre i mocniejsze, bardziej metalowe brzmienia, którymi raczył nas do niedawna choćby Steven Wilson w Porcupine Tree.

W 2014 siła napędowa formacji – gitarzysta Bjorn Riis, postanowił przedstawić światu swoje solowe dzieło, muzycznie niezbyt odległe od propozycji Airbag. Nawiasem mówiąc do nagrań zaprosił dwóch kolegów z macierzystego zespołu – perkusistę Henrika Fossuma i wokalistę Asle Tostrupa, który tym razem zadbał o loopy i efekty. Jako główny wokalista na płycie zadebiutował sam Bjorn. Album „Lullabies In A Car Crash” to płyta bardzo osobista i poruszająca. W tekstach pojawia się strach przed porzuceniem, samotnością i stratą, a muzyka to hołd złożony wielu muzykom, których doświadczenia i dokonania wywarły na Bjorna największy wpływ.
Po trzyletniej przerwie od znakomicie przyjętego „The Greatest Show on Earth”, na rynku pojawiło się czwarte studyjne dzieło formacji. Na albumie „Disconnected” znalazło się sześć kompozycji połączonych wspólnym tematem. Począwszy od pierwszego po trwający trzynaście minut utwór tytułowy, słuchacz uczestniczy w niezwykłej muzycznej podróży, pełnej bujnych dźwiękowych krajobrazów i aranżacji, podkreślanych przez szybujące gitary i nastrojowe partie wokalne.
W czerwcu 2020 Airbag przedstawił swoje piąte dzieło „A Day At The Beach” znów zaskakujące wysokim poziomem i uznane przez krytyków i fanów za jedno z najciekawszych wydawnictw płytowych tamtego roku. Zespół nie miał jeszcze okazji promować na koncertach ww. albumu z powodu pandemii. Będzie miał okazję uczynić to dopiero teraz.

Warto zaznaczyć, że swoją bardzo udaną karierę solową rozwija równolegle do działalności macierzystej grupy Bjorn Riis. W 2022 nagrał już czwarty solowy album „Everything To Everyone „.

Podczas zaplanowanych na listopad dwóch koncertów w Polsce, Bjorn wraz ze swoimi przyjaciółmi przedstawi kilka nagrań solowych, by w drugiej części wieczoru liderować grupie Airbag.

Chociaż zaczynali jako klubowy cover band, Airbag stał się zespołem, który stworzył swój własny niepowtarzalny styl muzyczny. Wszechobecne wpływy muzyki klasycznej, rocka progresywnego, elektroniki oraz ten skandynawski „pierwiastek melancholii” są wyznacznikami stylu zespołu. Muzycy Airbag tworzą filmowe obrazy i nasycają je emocjami, wciągając słuchaczy w swój niepowtarzalny świat. Norwegowie grają pięknie, z wielkim wyczuciem muzycznym i bardzo rozumną interpretacją najlepszych progrockowych wzorców. Twórczość Airbag idealnie trafia w poczucie wrażliwości, estetycznych i muzycznych doznań fanów rocka. Pomimo, że w twórczości norweskiego kwintetu usłyszeć można inspiracje takimi zespołami jak Pink Floyd, Porcupine Tree, Talk Talk, Radiohead czy norweskiego A-ha, muzyka tworzona przez Airbag odcisnęła silne piętno na muzycznym rynku drugiej dekady 21. wieku.

W 2010 muzycy zostali owacyjnie przyjęcie na festiwalu Ino-Rock w Inowrocławiu. Kilkakrotnie występowali też już w Polsce. Teraz przylecą do nas po dłuższej pandemicznej przerwie na dwa koncerty – do Warszawy i Krakowa!

Wybrana dyskografia:
AIRBAG:
Come On In (EP 2004)
Safetree (EP 2006)
Identity (2009)
All Rights Removed (2011)
The Greatest Show on Earth (2013)
Disconnected (2016)
A Day At The Beach (2020)
A Day In The Studio / Unplugged In Oslo (2021)

BJORN RIIS:
Lullabies In A Car Crash (2014)
Forever Comes To An End (2017)
A Storm Is Coming (2019)
Everything To Everyone (2022)

Skład zespołu:
Bjorn Riis – guitar
Asle Tostrup – lead vocal
Henrik Fossum – drums

Airbag w Internecie:
http://www.airbagsound.com/
https://www.facebook.com/airbagsound