Skip to main content

NEWS

Premiery płytowe 24.02

24-02-2023

AUTOR: Aleksander Braun


Motorhead – Bad Magic: Seriously Bad Magic
ADA

Motörhead, ojcowie chrzestni heavy metalu, wydali swój 23. (i ostatni) album „Bad Magic” w 2015 roku. Płyta z miejsca została uznana za jedną z najlepszych, jakie trio nagrało od lat.  „Bad Magic: Seriously Bad Magic” to odświeżona wersja dzieła z dwoma niewydanymi wcześniej utworami „Bullet in Your Brain” i „Greedy Bastards”. Na wydawnictwo trafiły również nagrania koncertowe z występu na Fuji Rock Festival w Japonii w 2015 roku.

Gorillaz – Cracker Island
Warner Music Group

„Cracker Island”, czyli ósmy studyjny album Gorillaz. To energetyczny, żywiołowy, przekraczający granice gatunków zbiór 10 utworów, w których gościnnie pojawiają się współpracownicy z najwyższej półki: Stevie Nicks, Adeleye Omotayo, Thundercat, Tame Impala, Bad Bunny i Bootie Brown oraz Beck. Nagrywany w Londynie i Los Angeles na początku tego roku materiał został wyprodukowany przez ośmiokrotnie nagrodzonego Grammy producenta / multiinstrumentalistę / autora piosenek, niezwykłego Grega Kurstina, a także Gorillaz i Remiego Kabakę Jr.

Godsmack – Lighting Up The Sky
BMG Entertainment

Współprodukowany przez wokalistę/gitarzystę Sully’ego Ernę i Andrew „Mudrocka” Murdocka (Avenged Sevenfold, Alice Cooper) „Lighting Up the Sky” to ósmy album Godsmack. Płyta opowiada o chłopaku, który spotyka dziewczynę, o przeszkodach, które pojawiają się w związku, o skrajnościach politycznego klimatu, o stanie świata, o zdradzie, więzi, powrotach i o wielu innych rzeczach. Dzieło skłania również do refleksji nad dziedzictwem, które po sobie zostawiamy. To stosowny temat, jeśli – jak zapowiada Erna – „Lighting Up the Sky” ma być ostatnim studyjnym krążkiem zespołu.

Nick Cave, Warren Ellis – Blonde (Soundtrack From The Netflix Film)
Invada Records

Nick Cave i Warren Ellis napisali ścieżkę dźwiękową do głośnego filmu Andrew Dominika. „Blonde” śmiało przedstawia życie jednej z największych ikon Hollywood, Marilyn Monroe. Od jej niestabilnego dzieciństwa jako Normy Jeane, poprzez jej wzrost do sławy i romantyczne uwikłania, „Blondynka” zaciera granice między faktami i fikcją, aby zbadać rosnący podział między jej publicznym i prywatnym ja. W filmie występuje Ana De Arma w roli głównej, jak również Bobby Cannavale, Adrien Brody, Julianne Nicholson, Xavier Samuel i Evan Williams.

Insomnium – Anno 1696
Sony Music Entertainment

Insomnium kontynuuje splatanie gorzkich barw dźwięku, które wyznaczają nowe standardy grozy. Od zapierających dech w piersiach pejzaży dźwiękowych i oszczędnych akordów w otwierającym płytę „1696”, po dźwiękową burzową chmurę i śmiercionośne warczenie „White Christ”, nawiedzony „Godforsaken”, chwytliwy „Lilian” aż po epickie zakończenie albumu „The Rapids”, „Anno 1696” to ścieżka dźwiękowa pełna intensywności i rozpaczy, która wciąga i nie pozwala odejść. Tour de force fińskiej melancholii.

Algiers – Shook
MATADOR

Album „Shook” jest jednocześnie wyjątkowo radosny i podniosły. Powstał gdy wokalista Franklin James Fisher i Ryan Mahan wrócili na kilka miesięcy do rodzinnej Atlanty, odczuwając rosnącą presję i wypalenie jako muzycy koncertowi. Wywołało to intensywny okres tworzenia bitów, przyjacielskich spotkań, podczas których poświęcili wiele godzin na oglądanie Rhythm Roulette, Against the Clock i odkrywaniu alt-rapowych utworów na YouTube. Powrót do arcydzieła nowojorskiego rapu inspirowanego punkiem z lat 70-tych „Subway Theme” DJ-a Grand Wizarda Theodore’a posłużył jako podstawa ich inspiracji dla połączenia miejskich i kontrkulturowych stylów na albumie.

Philip Selway – Strange Dance
Bella Union

Kiedy Philip Selway zwrócił się do kilku swoich ulubionych muzyków z propozycją zagrania na jego trzeciej solowej płycie, powiedział, że wyobraża ją sobie jako płytę Carole King współpracującą z pionierską kompozytorką muzyki elektronicznej Daphne Oram. Nie dziwi więc, że wszyscy się zgodzili i tak rozpoczęło się spotkanie niezwykłej liczby utalentowanych ludzi, w tym Hannah Peel, Adriana Utleya, Quinta, Marty Salogni, Valentiny Magaletti i Laury Moody.

5 Seconds of Summer – 5SOS5
BMG Entertainment

Piąty studyjny album cenionej australijskiej pop-rockowej grupy 5 Seconds of Summer. Pracując nad płytą „Complete Mess”, kwartet po raz pierwszy w karierze nie miał konkretnego planu ani obranego kierunku, w którym ma pójść ich nowa muzyka. Wybrali się więc do studia w Joshua Tree, gdzie spędzili 10 dni, testując rozmaite pomysły. Pisanie i granie piosenek było naturalne, tak organiczne, że jeden z członków zespołu, Michael Clifford, zajął się produkcją. Po tej krótkiej sesji, panowie zdali sobie sprawę, że właśnie zaczęli nagrywać nową płytą. Prace trwały jednak jeszcze przez cały 2021 rok, a w nagraniach 5 Seconds of Summer wspierał ich stały współpracownik, John Feldmann. Inspiracje artyści czerpali z dokonań Coldplay czy Radiohead, a także z Brit popu lat 90. Choć spora część materiału jest introspekcyjna i refleksyjna, w zestawie nie brakuje piosenek, które mają zupełnie inny charakter. 

Beata Kozidrak – 4B
Sony Music Entertainment

„4B” (For B.) jest płytą stworzoną od Beaty dla… Beaty. To pierwszy projekt artystki w którym robi coś zupełnie bezkompromisowo, dla samej siebie – wbrew przyjętym konwenansom i tym, co mówią inni. Artystka we współpracy z Mariuszem Obijalskim oraz Arkiem Koperą (producentami odpowiedzialnymi za utwory Sanah, Fisz Emade Tworzywo czy Natalii Szroeder) stworzyła album niezwykle eklektyczny – synthowe brzmienia lat 80. mieszają się z muzyką latino oraz klasycznymi, pełnymi emocji balladami.

Adam Lambert – High Drama
Rhino Records Inc

Płyta ukazuje się w ramach nowego kontraktu wokalisty z Warner Music. Jednocześnie artysta podzielił się swoją poruszająca, klimatyczną wersją przeboju „Ordinary World” Duran Duran oraz piękny cover klasyka „Mad About The Boy” Noëla Cowarda. Drugi z utworów Adam zaprezentował już w ubiegłym miesiącu w programie BBC „Strictly Come Dancing”. Piosenka trafi do nadchodzącego filmu o Noëlu Cowardzie. Adam ma niemałe doświadczenie w porywaniu tłumów własnymi interpretacjami piosenek innych artystów – od początków kariery w programie „American Idol”, poprzez występ w 2018 roku na Kennedy Centre Honours, gdzie doprowadził Cher do łez swoją delikatną balladową wariacją jej hitu „Believe” do roli obecnego frontmana Queen.