Skip to main content
STICK WITH ME IF YOU CAN.
RAKIM to dla nas jeden z najważniejszych raperów wszech czasów, top 3 na naszej liście życzeń. Niestety na pierwszą wizytę nowojorskiego rapera w Polsce, będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Podobną akcję mieliśmy z The Game. Reprezentant Compton przekładał trasę trzykrotnie, wreszcie udało nam się go ściągnąć na pierwszy historyczny koncert w Polsce w 2016 roku.
Nigdy nie odpuszczamy, dlatego zrobimy wszystko, żeby The God MC wystąpił w Polsce w 2024! Macie nasze słowo. Przepraszamy za późne info, ale chcieliśmy dać Wam od razu konkret. Nowe terminy koncertów to:
Katowice 13.06.2024, Warszawa 14.06.2024
Liczymy na wsparcie i wyrozumiałość. Bilety można zwracać w punktach sprzedaży, lub zachować w lepszej cenie na koncert w 2024 roku.
Poniżej oficjalne oświadczenie agenta i samego artysty:
“Due to unforeseen conflicts, Rakim will regrettably not be able to travel to Europe for the planned June concerts. We are working on rescheduling the affected shows, but have not finalized dates. Refunds can be obtained at the point of purchase.”
“I’m unfortunately postponing the planned European concerts scheduled in June 2023. As the world celebrates the 50th Anniversary of Hip-Hop, I’ve been blessed with so many calls and invitations to represent the pioneers of this genre at innumerable once-in-a-generation events and awards. Stick with me if you can. Our production partners in the U.K., Scandinavia and The Netherlands have already been able to reschedule and we expect the rest of our shows to have new dates announced shortly.”
date & time: Friday, 14 June 2024, 19:00
Venue: Progresja – Main Stage
address: Progresja (Fort Wola 22, 01-258 Warszawa)
price: 159-
organizer: Big IDEA Group Sp. z o.o.
TIME TABLE: The hourly schedule will be announced at a later date

Rewolucjonista, jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych i utalentowanych MC wszech czasów — Rakim

Rakim to klasyk. Jeden z nielicznych MC’s w historii hip-hopu, który w pojedynkę odmienił bieg całego gatunku, a echa jego twórczości są słyszalne we współczesnym rapie do dziś.
Nowojorski MC, Połowa jednego z najważniejszych duetów raper/producent w historii hip-hopu Eric B. & Rakim, w drugiej połowie lat 80. wywrócił definicję rapu do góry nogami.
Kiedy innym MC’s wciąż było bliżej do dziecięcych rymowanek, zwrotki Rakima przyniosły prawdziwą rewolucję!
Rakim dokonał transformacji w hip-hopie, zdefiniował termin flow i przyczynił się do pionierskiego wykorzystania rymów i słusznie nazywany jest twórcą newschoolu — nowej szkoły rapu, która wówczas nie miała jeszcze nic wspólnego z trapowymi bitami i auto-tunem. I nieważne, czy mowa tutaj o dorobku Big Daddy’ego Kane’a, 2Paca, 50 Centa, Lil Wayne’a czy A$AP Rocky’ego, żaden z nich nie składałby swoich wersów w ten sposób, gdyby nie Rakim.

A$AP Rocky w rzeczywistości nazywa się Rakim Mayers, na cześć połowy duetu Eric B & Rakim, a którego album “A.L.L.A.” był hołdem dla legendarnego nowojorskiego rapera.
Każda z jego płyt nagranych do spółki z Erikiem B, “Paid in Full”, “Follow the Leader”, “Let the Rhythm Hit ‘Em” i “Don’t Sweat the Technique”, a także solowe longplaye “The 18th Letter”, “The Master” czy “The Seventh Seal” wciąż brzmią imponująco i zawstydzająco dla ogromnej części aktualnej sceny.

“Paid in Full” został uznany przez MTV za najlepszy album hiphopowy wszech czasów, podczas gdy sam Rakim zajął 4. miejsce na liście najlepszych MC wszech czasów MTV.
Steve Huey z AllMusic stwierdził, że „Rakim jest niemal powszechnie uznawany za jednego z największych MC – być może największego – wszech czasów w społeczności hip hopowej”. Redakcja About.com umieściła go na drugim miejscu na swojej liście „50 najlepszych MCs of Our Time (1987–2007)”. W 2012 roku The Source umieściło go na pierwszym miejscu na swojej liście „50 najlepszych autorów tekstów wszech czasów”.

Co ciekawe, Rakim był rewolucjonistą nie tylko w kwestii pisania rymów i rapowania. Jego styl, wielkie łańcuchy i logówki, podkreślały brudny, podwórkowy sznyt lat 90. Raperzy tacy jak Kool G Rap, Raekwon, Nas czy 2pac, podpatrzyli od Rakima nie tylko szereg patentów, jak pisać wersy, ale również to, jak się nosić po wielkomiejskich ulicach.
Przed nami jedyna szansa na spotkanie z ikoną rapu!

Będzie to pierwsza i zapewne ostatnia wizyta Rakima w naszym kraju.