19:00 - wejście
20:30 - DakhaBrakha
W tym roku ukraiński kwartet world-music DakhaBrakha świętuje swoje 20-lecie. Zespół zawiązał się w 2004 roku w kijowskim teatrze Dakh, stając się symbolem uformowania się nowej Ukrainy – wolnej, śmiałej i zależnej. Od dwóch dekad DakhaBrakha łączy w swoich brzmieniach autentyczność ukraińskich pieśni z rytmiką różnorodnych instrumentów, od perkusji po wiolonczelę. Przebyli długą drogę na której podbili najważniejsze sceny świata, w tym festiwale Glastonbury, Sziget, Pohoda, GlobalFEST, a także dziesiątki innych – od Meksyku po Koreę Południową. Jako najsłynniejszy ukraiński zespół świata pełnią rolę ambasadorów kraju opierającego się rosyjskiej agresji.
W ramach rocznicowych celebracji zawitają do Polski na 5 koncertów:
14.11.2024 – Progresja, Warszawa
15.11.2024 – Stary Maneż, Gdańsk
16.11.2024 – CK Zamek, Poznań
18.11.2024 – Studio, Kraków
19.11.2024 – A2, Wrocław
“Od początku pełnowymiarowej inwazji na nasze państwo mamy poczucie szczególnej odpowiedzialności. Zdajemy się mówić do świata w imieniu całego kraju: dziękujemy za wasze wsparcie, prosimy o broń i dzielimy się naszym bólem. Jednocześnie prezentujemy mały wycinek naszej bogatej kultury i swoim świadectwem dążymy do przełamania rosyjskiej propagandy o jednym narodzie.” – mówi Marko Halanevych.
Ponieważ DakhaBrakha zrodziła się z teatralnej energii, to ich koncerty stanowią mocny performans łączący spektakl, holistyczną dramaturgię teatru, wyjątkowość pieśni ludowej oraz gatunkowej różnorodności muzycznej rozpiętej od bluesa po hip-hop. Podczas nadchodzącej trasy zaprezentują najbardziej znane utwory z 6 dotychczasowych albumów, jak i nowe piosenki powstałe już po rosyjskiej inwazji.
Artyści definiują styl swojej grupy jako “etnochaos”, kładąc nacisk na synkretyczność różnych wpływów etnicznych w ich muzyce. Zespół korzysta z pieśni ludów ukraińskich, krymskotatarskich oraz innych, zostały one utrwalone zarówno dla nich, jak i innych folklorystów podczas ich własnych ekspedycji. Szczególnie znane europejskiej publiczności są takie kompozycje jak napędzane rytmicznie “Sho z-pod duba”, artystyczne misterium “Vesna”, “Ptah” – duchowy hymn nowej Ukrainy oparty na wersach współczesnego poety Serhiya Zhadana, a także majestatyczne i melodyjne “Baby” – w ich wykonaniu wylewa się z niego płacz za nieodwzajemnioną miłością. Jednym z najważniejszych momentów tej trasy z pewnością będzie wykonanie utworu “Plyve Choven”, który stał się swoistą dedykacją dla broniących Ukrainy.
Od czasu rosyjskiej inwazji artyści znacząco zmienili swój repertuar koncertowy, ponieważ jest dla nich ważne, by stał się on bardziej uświadamiający i wzbudzał wśród ludzi na całym świecie poczucie empatii. Koncertom towarzyszy videoartowa oprawa składająca się z prac ukraińskich artystów oraz fotografów wojennych
DakhaBrakha występuje w składzie: Marko Halanevych, Iryna Kovalenko, Olena Tsybulska, Nina Garenetska.